Tävling‎ > ‎Tävlingskalendern‎ > ‎

Tävlingar 2009










Dag Datum Rond Arrangör Arr.telefon Tävlingsnamn Domare Distrikt
L 03-jan Fita 18 m/SBF 18/12 meter Bodens BKP 070-2157836 Nyårspilen Ulf Palo Norrbottens BF
S 04-jan Fita 18 m/SBF 18/12 meter Älvenäs BK 054-547520 Trettondagspilen Daniel Larsson Västra Svealands BF








L 10-jan PAA-rond + SBF 12 meter Kiruna BK 0980-21085 Lapplandspilen Jörgen Wallmark Norrbottens BF
S 11-jan SBF 18m/12 meter VSBF/Fagerås 0706-320160 "Värmlandsserien" Kurt Lundgren V:a Svealands BF
S 11-jan SBF 12 meter Strängnäs BK 0152-13657 Djäknepilen Lars Liljenstolpe Östra Svealands BF
S 11-jan * Fita 18 m/SBF 18/12 meter BK Gripen 040-510789 Sundsträffen Per Friberg Skånes BF








L 17-jan Fita 18 m/SBF 18/12 meter Hässleholms BK 0451-84479 Hässleholms-Släppet Jonas Kampf Skånes BF
L 17-jan Fita 18 m/SBF 18/12 meter Finspångs BK 0122-18444 Vallonträffen Christer Epparn Östergötlands BF
S 18-jan SBF 12 meter IF Karlsvik 060-558440 Alnöträffen Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF








L 24-jan Fita 18 m/SBF 18/12 meter BSK Hudik 0650-132 12 Januaripilen Gösta Engström Södra Norrlands BF
S 25-jan Fita 18 m/SBF 18/12 meter BS Kil 070-2466334 Vinterträffen Leif Malm Västra Svealands BF
S 25-jan SBF 12 m Säters IF 0225-51852 Vinterpilen Erik Hjort Norra Svealands BF








L 31-jan Fita 18 m/SBF 12 m + finaler BSK Sturarna 0706-583805 Sturepilen Patrik Armuand Norra Svealands BF
L 31-jan SBF 12 meter Tranås BSK 0705-680687 Handelsbanken Cup Thommy Persson SydÖstra Götalands BF
S 01-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter BSK Nimrod 070-5546501 Nimrodträffen Holger Karlsson Norrbottens BF
S 01-feb SBF 12 m Stallarholmens BK 08-55036133 Stallarholmspilen Cenneth Åhlund Östra Svealands BF
S 01-feb SBF 18m/12 meter VSBF/Karlskoga 0706-320160 "Värmlandsserien" Kurt Lundgren V:a Svealands BF








L 07-feb Fita 18 m/SBF 18 meter Timrå AIF 070-5436522 Timråpilen Eva Aronsson Mellersta Norrlands BF
L 07-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter Skogens IF 0702-240329 Blå Jungfrupilen Tommy Appelqvist Sydöstra Götalands BF
S 08-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter Strängnäs BK 0152-13657 Thomaspilen Lars Liljenstolpe Östra Svealands BF








L 14-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter Sundsv/Ortv BK 060-616104 Midvinterpilen Börje Jonsson Mellersta Norrlands BF
L 14-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter Kristianstads BK 0734-200800 Wä Open Egon Persson Skånes BF
L 14-feb Fita 18 m matcher, Lb/Comp Tyresö BS 0708-775773 Tyresöhelgen Robert Roos Östra Svealands BF
S 15-feb Fita 18m matcher, Klassi/Fristil Tyresö BS 0708-775773 Tyresöhelgen Robert Roos Östra Svealands BF
S 15-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter Karlstads BK 054-211440 Solstapilen Leif Carrfors V:a Svealands BF
















Dag Datum Rond Arrangör Arr.telefon Tävlingsnamn Domare Distrikt

21-feb Fita 18 m/12 meter finaler SÖGBF
Final östersjökorren

L 21-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter BSK Iggesund 070-3309658 Movallsträffen Anders Dolk Södra Norrlands BF
L 21-feb SBF 12 m Nykvarns BK 08-55036133 Nykvarnsskottet Cenneth Åhlund Östra Svealands BF
L 21-feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter Trelleborgs BK 0410-334964 Vårpilen Lars Olsson Skånes BF
L-S 21-22 feb Fita 18 m/SBF 18/12 meter Borås BS 0709-905965 Boråshelgen Claes Jonsson Västergötlands BF








L-S 28-1 mars SM Inomhus, Seniorer Eskilstuna BS 016-352697 SM Inne Leif Danielsson Östra Svealands BF








L 07-mar Fita 18 m/SBF 18/12 meter Skellefteå BK 0910-775320 Kopparpilen Ingen uppgift Västerbottens BF
L 07-mar SBF 12 meter Lindome BK 031-995187 Marspilen Bertil Karlsson Västkustens BF
L 07-mar Fita 18 m/SBF 18/12 meter Skurups BK 0414-73452 Marskatten Ingrid Friberg Skånes BF
L 07-mar SBF 12 meter Järnvägens BF 070-5426166 Lilla Rallarträffen Anders Fredriksson Västra Svealands BF
S 08-mar SBF 12 m Säters IF 0225-51852 Smedpilen Erik Hjort Norra Svealands BF
S 08-mar Fita 18 m/SBF 18/12 meter Katrineholms BK ??? Oppundapilen Ola Apelkvist Östra Svealands BF
M-S 2-8 mars JVM o SeVM Inomhus Rzeszow, Polen
JVM o SeVM Inomhus









L 14-mar Fita 18 m/SBF 18/12 meter Skövde BK 070-7786684 Strängasläppet Cristian Josefsson Västergötlands BF
L 14-mar SBF 12 meter Södertälje BF 0733-740069 Kringelpilen Mårten Blomroos Östra Svelands BF
L 14-mar SBF 12 meter Timrå AIF 070-5436522 Timråpilen Eva Aronsson Mellersta Norrlands BF
S 15-mar













L-S 21-22 mars JSM Inomhus, Juniorer BK Fjädern 070-5168352 JSM Inne TO: Kurt Lundgren Västra Svealands BF








L 28-mar





S 29-mar





T-S 31-5 april World Cup, Omg 1 Santo Domingo
World Cup, Stage 1
DOM








L 04-apr Fita 25 meter/SBF 12 meter IF Karlsvik 060-558440 Sundsvalls 25:an Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF
L 04-apr Fita 25 meter/SBF 12 meter Kiruna BK 0980-21085 Guldskräcken Jörgen Wallmark Norrbottens BF
S 05-apr













F 10-apr 3D, 30 mål (Tour-tävling) BK Björnen 070-2265841 Långfredagsjakten Franz Herdy Sydöstra Götalnds BF
L 11-apr Fita 1440/SBF 1440 Inomhus Luleå BS 0920-98454 Genesis Golden Arrow Harri Forsberg Norrbottens BF
S 12-apr Fita 70m/72 pil+final (Elitserie 1) Luleå BS 0920-98454 Genesis Silver Arrow Timo Forsberg Norrbottens BF
T-S 14-19 april EMAU Grand Prix, Omg 1 Riom, Frankrike
EMAU Grand Prix. Leg 1
Frankrike








Dag Datum Rond Arrangör Arr.telefon Tävlingsnamn Domare Distrikt
L 18-apr Stämma




S 19-apr Stämma












L 25-apr 3D, 30 mål (3D Tour) Södertälje BF 0708-148399 Telge 3D Yngve Malmström Östra Svealands BF
S 26-apr 3D, 30 mål (3D Tour) Eskilstuna BS 016-352697 Eskilstuna 3D Leif Danielsson Östra Svealands BF
S 26-apr Jakt 30 mål Tibro BS 0504-14577 Rankåsjakten Petern Enbom Västergötlands BF








L 02-maj 3D, 30 mål (3D Tour) Rejmyre BK 0705-303588 Rejmyre 3D Kenneth Johansson Östergötlands BF
M-L 4-9 maj World Cup, omg 2 Porec, Croatien
World Cup, Stage 2
Croatien








T-L 7-9 maj Svenska Handikappspelen Eskilstuna



L 09-maj 3D, 30 mål (3D Tour) BS Vaggeryd 070-2072584 Tropp-jakten Roger Lindblom Sydöstra Götalands BF
L-S 9-10 maj Fält 24 mål x 2 BS Kil 070-2466334 Frykstafälten Leif Malm Västra Svealands BF
T-L 12-16 maj European Junior Cup, Omg 1 Polen
EJC, leg 1
??








L 16-maj Fält 24 mål BSK Sturarna 0706-583805 Fyrisfälten Patrik Armuand Norra Svealands BF
S 17-maj 3D, 30 mål BSK Sturarna 0706-583805 Ull´s 3D Patrik Armuand Norra Svealands BF
S 17-maj Jakt 30 mål Grimslövs AIF 070-3563442 Gottåsjakten Jan Karlsson Sydöstra Götalands BF
T-S 19-24 maj EMAU Grand Prix, Omg 2 Sofia, Bulgarien
EMAU Grand Prix. Leg 2
Bulgarien








L 23-maj Fita 70 m + finaler Umeå BK ??? Vårträffen Ingrid Lundqvist Västerbottens BF
L-S 23-24 maj *Fita 1440-rond BK Göta Lejon 031-3224624 BK Göta Lejon Cup Erkii Ahvenvaara Västkustens BF
S 24-maj Jakt 15 mål/Fält 12 mål IF Ulvarna 0708-209191 Ulvjakten Hartmut Ziplies Östra Svealands BF
S 25-maj Fita 900 Ronneby BF 0457-80485 Ronneby 900 Torbjörn Grahm Sydöstra Götalands BF







L 30-maj Fita 70 m + finaler Piteå BK 0911-30350 Nolia Open Dick Dahlberg Norrbottens BF
L 30-maj 3D, 30 mål (3D Tour) Gävle BK 070-8566112 Gävlebockens 3D Inge Bertäng Södra Norrlands BF
L 30-maj Fita 70 m + finaler (Elitserie 2) Stocka BSK 070-5256917 Vår-pilen C-Å Wallin Södra Norrlands BF
S 31-maj *Fita 1440-rond Stocka BSK 070-5256917 Vikar-pilen C-Å Wallin Södra Norrlands BF
S 31-maj 3D, 30 mål (3D Tour) Sigtuna BK 070-2834665 Thors 3D Herman Andersson Norra Svelands BF
S 31-maj *Fita 1440-rond Huskvarna BK 070-5217059 Silverpilen Erik Larsson Sydöstra Götalands BF
T-S 2-7 juni World Cup, omg 3 Antalya, Turkiet
World Cup, Stage 3
Turkiet
T-S 2-7 juni EMAU Grand Prix, Omg 3 Antalya, Turkiet
EMAU Grand Prix. Leg 3
Turkiet








Dag Datum Rond Arrangör Arr.telefon Tävlingsnamn Domare Distrikt
L 06-jun * Fita 1440-rond Järnvägens IF 070-5426166 RC-pilen Anders Fredriksson Västra Svealands BF
L 06-jun 3D, 30 mål (3-D Tour) Lindome BK 031-995187 Jörpaträffen Bertil Karlsson Västkustens BF
S 07-jun * Fita 1440-rond BK Gripen 040-510789 Sundpilen Per Friberg Skånes BF
T-F 4-12 juni Internationell handikapptävling England











L 13-jun Fita 1440-rond Halmstads BF 0706-721350 Halmstadsslaget Ulf Gidensköld Västkustens BF
L 13-jun Fita 900 Skellefteå BK 0910-775320 Vitbergspilen Sam Lundqvist Västerbottens BF
L 13-jun 3D, 30 mål (3-D Tour) Skogens IF 0702-240329 Herrgårds 3D-en Håkan Johansson SydÖstra Götalands BF
L 13-jun Fita 70 m + finaler (Elitserie 3) Södertälje BF 0708-148399 Midsommarpilen Mårten Blomroos Östra Svealands BF
L 13-jun Fita 1440-rond Sundsv/Ortv BK 060-616104 Midälvapilen Börje Jonsson Mellersta Norrlands BF
S 14-jun Fita 70 m + finaler (Elitserie 4) Nyköpings BSK 0155-36619 Nyköpingsträffen Fredrik Jansson Östra Svealands BF
S 14-jun SBF 70/60/40/20 m (Ungdomst) Trelleborgs BK 073-9455292 Wollertsträffen Patrik Hylkén Skånes BF








L 20-jun





S 21-jun Fita 70 m/72 pilar + finaler Vetlanda BK 0383-15314 Njudungsträffen Björn Fransman SydÖstra Götalands BF








L 27-jun Fita 1440-rond Hässleholms BK 0451-84479 Lill Mats träffen Jonas Kampf Skånes BF
L 27-jun Fita 1440-rond Bodens BKP 070-2157836 Bodenträffen Ulf Palo Norrbottens BF








L 27-jun Fita 1440-rond IF Karlsvik 060-558440 Sågverksträffen + NoMä Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF
S 28-jun Fita 70 m + finaler (Elitserie 5) Timrå AIF 070-5436522 Timråträffen Eva Aronsson Mellersta Norrlands BF
S 28-jun Fita 70 m/72 pilar Hässleholms BK 0451-84479 Lill Mats träffen Jonas Kampf Skånes BF
T-L 30-4 juli European Junior Cup, Omg 2 Italien
EJC, leg 2 Irena Rosa ??








L 04-jul Fita 900 IK Österviking 070-6736237 Vikingafejden Arne Welin Östergötlands BF
L 04-jul Fita 1440/SBF 1440 rond Luleå BS 0920-98454 Stenvalls Pilen Harri Forsberg Norrbottens BF
L-S 4-5 juli NUM Fält Stocka BSK
NUM Fält
S:a Norrlands BF
S 05-jul Finaler 70m/12 pilar Luleå BS 0920-98454 Stenvalls Pilen Timo Forsberg Norrbottens BF
T-S 2-12 juli Universitetsmästerskapen Belgrad, Serbien
SUM, 2009
Serbien








L 11-jul Fält 24 mål (för 10-13 klass) Stallarholmens BK 0708-103133 Sommarfälten Cenneth Åhlund Östra Svealands BF
L-S 11-12 juli FÄLT SM Stallarholmens BK 0708-103133 Fält SM Cenneth Åhlund Östra Svealands BF
M-S 13-19 juli Youth World Campionships Ogden, USA
JVM
USA
M-S 13-26 juli World Games, Fält Kaohsiung, Tpe
WG, Fält Tävdag; 23-26 juli TPE








Dag Datum Rond Arrangör Arr.telefon Tävlingsnamn Domare Distrikt
F 17-jul Jakt 2 x 15 mål Söderhamn/Edsbyn
Junior-SM Jakt

L 18-jul Fält 2 x 12 mål Söderhamn/Edsbyn
Junior-SM Fält

S 19-jul Fita 72pil/70-60-50-40 m+final Söderhamn/Edsbyn
Junior-SM Tavla









L 25-jul SenSM arrangör sökes



S 26-jul SenSM arrangör sökes



















L 01-aug Fita 900-rond Piteå BK 0911-30350 PT-Målet Dick Dahlberg Norrbottens BF
S 02-aug 3D, 30 mål (3D Tour) Karlstads BK 054-211440 Värlandsvargen Leif Carrfors V:a Svealands BF
T-S 4-9 aug World Cup, omg 4 Shanghai, Kina
World Cup, Stage 4
Kinga








L 08-aug 3D, 30 mål (3D Tour) Skallsjö BG 0704-448127 Långsjö 3D Bo Carlsson Västkustens BF
L 08-aug Fita 1440-rond Umeå BK ?? Björkträffen Ingrid Lundqvist Västerbottens BF
L 08-aug 3D, 15 mål Nykvarns BK 0708-103133 Almviksjakten Cenneth Åhlund Ö:a Svealands BF
S 09-aug 3D, 30 mål (3D Tour) Alingsås BK 0708-334250 Alingsås 3D Björn Källhult Västergötlands BF
S 09-aug Fita 70m/72 pilar Hässleholms BK 0451-84479 Götalandsmästerskap Jonas Kampf Skånes BF








L 15-aug 3D, 30 mål BS Gothia ?? Gothia Safari Raimo Utriainen Västkustens BF
L 15-aug Fita 720 rond BSK Hudik ??? Hudikträffen Gösta Engström Södra Norrlands BF
L 15-aug Jakt 30 mål Skellefteå BK 0910-775320 Rövarjakten Ingen uppgift Västerbottens BF
S 16-aug Fita 70 m + finaler (Elitserie 6) Eskilstuna BS 016-352697 Hugelstapilen Leif Danielsson Östra Svealands BF
L-M 15-24 aug VM för Handikappade Tjeckien



T-S 18-23 aug JEM o EM, Fält Champagnac, Fra
JEM o EM Fält
Frankrike








L 22-aug 3D SM arrangör sökes



S 23-aug 3D SM arrangör sökes











L 29-aug Jakt 30 mål Satersups IBF ??? Skånevargen Roger Nilsson Skånes BF
L 29-aug Fita 70 m + finaler (Elitserie 7) Sundsv/Ortv BK 060-616104 Augustipilen Börje Jonsson Mellersta Norrlands BF
S 30-aug Fita 70 m + finaler (Elitserie 8) IF Karlsvik 060-558440 Alnöpilen Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF
S 30-aug Jakt 30 mål Svärdsjö IF 0246-20025 Vasajakten Jan Persson N:a Svealands BF
T-T 1-10 sept World Championship Ulsan, Korea
VM Tavla
Korea
















Dag Datum Rond Arrangör Arr.telefon Tävlingsnamn Domare Distrikt
L 05-sep Fita 900-rond Skurups BK 0414-73452 Ankepilen Ingrid Friberg Skånes BF
L 05-sep Fita 70 m + finaler (Elitserie 9) Järnvägens IF 070-5426166 Hallsbergsträffen Anders Fredriksson Västra Svealands BF
S 06-sep Jakt 30 mål Arboga BK 0704-398292 Djungeljakten Joel Johnson Västra Svealands BF
S 06-sep 3D, 30 mål (3D Tour) Motala BK 0141-214291 Lejonjakten K-G Eklundh Östergötlands BF








L 12-sep 3D, 30 mål (3D Tour) BK Dalpilen 070-3041501 3D-Ettan, Tourfinal L-G Käck, A Hedvall N:a Svealands BF
S 13-sep Jakt 30 mål Kristianstads BK 0734-200800 Ålajakten Egon Persson Skånes BF
S 13-sep Jakt 30 mål Katrineholms BK ??? Oppundajakten Ola Apelkvist Östra Svealands BF








L 19-sep Jakt SM Huskvarna BK
Jakt SM Leif Keden Sydöstra Götalands BF
S 20-sep Jakt SM Huskvarna BK
Jakt SM Leif Keden Sydöstra Götalands BF








L 26-sep Archery World Cup Final Köpenhamn, Dan
WC-final
Danmark
S 27-sep













L 03-okt SBF 12 meter IF Karlsvik
Karlsviksslaget nr 1 Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF








L 10-okt Fita 18 m/SBF 18/12 meter Piteå BK 0911-30350 Fyrkantpilen Dick Fahlgren Norrbottens BF
L 10-okt Fita 18 m/SBF 18/12 meter Sundsv/Ortv BK 060-616104 Sundsvallspilen Börje Jonsson Mellersta Norrlands BF
S 11-okt





L-S 10-18 okt World Master Games Sydney, Aus
Veteran-VM
Australien








L 17-okt Fita 18 m/SBF 18/12 meter Vetlanda BK 0383-15314 Höglandspilen Björn Fransman SydÖstra Götalands BF
L 17-okt Fita 18 m/SBF 18/12 meter BSK Hudik 0650-132 12 Oktoberträffen Gösta Engström Södra Norrlands BF
S 18-okt SBF 18m/12 meter VSBF/Fagerås 0706-320160 "Värmlandsserien" Kurt Lundgren V:a Svealands BF








L 24-okt SBF 18m/12 meter VSBF/Karlskoga 0706-320160 "Värmlandsserien" Kurt Lundgren V:a Svealands BF
L 24-okt Fita 18 m/SBF 18/12 meter Luleå BS 0920-98454 Lulerundan Rolf Rönnlund Norrbottens BF
L 24-okt Fita 18 m/SBF 18/12 meter Kristianstads BK 0734-200800 C4 träffen Egon Persson Skånes BF
S 25-okt SBF 12 meter IF Karlsvik
Karlsviksslaget nr 2 Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF








L 31-okt Fita 18 m/SBF 18/12 meter Eskiltuna BS 016-352697 Munktellträffen Leif Danielsson Östra Svealands BF
S 01-nov













L 07-nov *Fita 25 m/SBF 18/12 meter Skurups BK 0414-73452 Nils Holgersson träffen Ingrid Friberg Skånes BF
L 07-nov Fita 18 m/SBF 18/12 meter IF Karlsvik 060-558440 Karlsviksträffen Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF








Dag Datum Rond Arrangör Arr.telefon Tävlingsnamn Domare Distrikt
L 14-nov Fita 18 m/SBF 18/12 meter BSK Iggesund 070-3309658 Ankarpilen Anders Dolk Södra Norrlands BF
L 14-nov SBF 12 meter Finspångs BK 0122-72096 12-metern Anders Johansson Östergötlands BF
S 15-nov SBF 12 meter Huskvarna BK 070-5217059 Lilla Vätterpilen Erik Larsson Sydöstra Götalands BF
S 15-nov SBF 18m/12 meter VSBF/Fagerås 0706-320160 "Värmlandsserien" Kurt Lundgren V:a Svealands BF








L 21-nov Fita 18 m/SBF 18/12 meter Borås BS 0705-406926 Rydapilen Thomas Malmqvist Västergötlands BF
L 21-nov SBF 12 meter Nykvarns BK 0708-103133 Höstpilen Cenneth Åhlund Ö:a Svealands BF
L-S 21-22 nov *Fita 25/12 m + Fita 18/12 m Umeå BK ??? Umeå Combi Ingrid Lundqvist Västerbottens BF
S 22-nov













L 28-nov Fita 18 m/SBF 18/12 meter Motala BK 0141-214291 Julosten Karl Göran Eklundh Östergötlands BF
L 28-nov SBF 12 meter Timrå AIF 070-5436522 Timråskottet Eva Aronsson Mellersta Norrlands BF
L 28-nov Fita 18 m, SBF 18/12 m BSK Sturarna 0706-583805 Uppsalaträffen Patrik Armuand Norra Svealands BF
S 29-nov








L 05-dec SBF 18m/12 meter VSBF/Karlskoga 0706-320160 "Värmlandsserien" Kurt Lundgren V:a Svealands BF
L 05-dec SBF 12 m Lindome BK 031-995187 Decemberpilen Bertil Karlsson Västkustens BF
L 05-dec Fita 18 m/SBF 18/12 meter Skurups BK 0414-73452 Skurups Sparbank Open Ingrid Friberg Skånes BF
S 06-dec SBF 12 m Eskilstuna BS 016-513085 Lilla Munktellträffen Leif Danielsson Östra Svealands BF
S 06-dec SBF 12 meter IF Karlsvik
Karlsviksslaget nr 3 Stefan Nilsson Mellersta Norrlands BF








L 12-dec Fita 18 m/SBF 18/12 meter Kristianstads BK 0734-200800 Christmas Open Egon Persson Skånes BF
S 13-dec SBF 12 m Tyresö BS 0708-775773 Pepparkakan Robert Roos Östra Svealands BF








L 26-dec Fita 18/ SBF 12 m BS Grästorp 070-6868600 Annandagspilen Greger Hultqvist Västergötlands BF
S 27-dec SBF 18 & 12 meter Stocka BSK 070-5256917 Decemberskottet C-Å Wallin Södra Norrlands BF

Comments